Ojcowska miłość – INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ

Czyli o tym, jak ważne są dobre relacje córki z ojcem…

Ojciec jest pierwszym wzorcem męskości i to zarówno dla synów, jak i córek.
To od ojca dziecko uczy się roli mężczyzny w rodzinie – syn będzie się uczył, jak mężczyzna powinien traktować kobietę i jaka jest jego rola, a córka będzie się uczyć, jak powinna być w związku traktowana kobieta i jaka jest jej rola.

Córka obserwuje, czym ojciec różni się od matki, jaka jest ta przeciwna płeć – chodzi tu o postawę wobec życia. Ważne jest, aby była przez ojca podziwiana i akceptowana, ponieważ tylko wtedy będzie mogła budować samoakceptację, swoją niezależność. Ojciec swoją postawą wpływa u córki na powstanie potrzeby osiągnięć (spójrzmy choćby na Igę Świątek 🙂 ) oraz zachęca do poznawania świata.

Kobiety, które miały wspaniałego ojca, zawsze będą twierdzić, że to dzięki niemu zdobyły szczyty. Tata był zawsze najdzielniejszy, najmądrzejszy, najukochańszy. Dorastają wtedy w poczuciu, że są niesamowite, dzielne i mądre, a tata zawsze miał we wszystkim rację.

Dziewczynki mające takich ojców idą przez życie jak burza! Są śliczne, pewne siebie, przebojowe i dostawały absolutnie wszystko czego chciały od życia.

Kobiety, które w dzieciństwie nie miały dobrych relacji z ojcem częściej chorują na depresję i mają zaburzenia odżywiania. Jeśli ojciec nie spełniał swojej roli, był nieobecny, pił, pracował zbyt dużo, lub po prostu nie zwracał uwagi na córkę – próbują odkryć swoją kobiecość na własną rękę – najczęściej w negatywny sposób. Zdobywają uwagę mężczyzny uważając, że tylko prezentując poddańczą postawę zasłużą na dobre słowo. Stąd biorą się trudne związki i nieplanowane wczesne ciąże.

To właśnie od relacji z ojcem zależy, jaką kobietą będzie w przyszłości dziewczynka – otwartą, samodzielną i traktującą mężczyzn jak partnerów, czy zalęknioną, zakompleksioną i zależną od płci przeciwnej.

To właśnie od ojca, córka powinna dowiedzieć się, że kobieta powinna być nie tylko piękna, ale i mądra. Niestety jednak wiele małych dziewczynek miało zaszczepione przez ojców, że są brzydkie, grube, że miały być chłopcami, że w gruncie rzeczy nikt ich nigdy nie chciał. Brakuje im wiary w siebie, mają niskie poczucie wartości i wygórowane wymagania wobec siebie. Przez to że siebie nie doceniają, pozwalają się traktować przedmiotowo mężczyznom. Tkwią w toksycznych związkach, bo „chyba nikt inny mnie nie zechce”.

Zaczynają działać jak roboty do łózka, do kuchni lub jako dekoracja mężczyzny. Budują związki oparte tylko na seksie, lub takie, w których partner traktuje jak swoje maskotki, kucharki albo pomoce domowe. Wszystko tylko po to aby usłyszeć to, czego nie powiedział im nigdy ich ojciec. Niestety, w większości przypadków nie słyszą tego… pozostają więc nadal robotami dążącymi do perfekcji, które w gruncie rzeczy są zastraszone i smutne.

A zatem jak wychować małe dziewczynki na mądre i wspaniałe kobiety? Przede wszystkim, przy obecności dojrzałego emocjonalnie ojca! Dotyczy to ojców wychowujących na co dzień swoje córki, jak też ojców, którzy nie mieszkają ze swoimi dziećmi.

To ojciec pokazuje, że córka jest ważna, oraz, że nie musi być perfekcyjna, aby usłyszeć od ojca dobre słowo. To ojciec powinien być zawsze przy niej, kiedy zauważy, że potrzebne jest jej wsparcie, nawet jeśli córka nie prosi o pomoc. Wówczas postawa ojca pokaże jej, że choćby jej świat się walił, to może na niego liczyć i że zawsze będzie jej pomagał. To buduje u dziewczynek poczucie własnej wartości, które w dorosłym życiu pozwala na niezależność i przebojowość.

To od Was Panowie zależą przyszłe pokolenia kobiet 🙂 pokazujcie, jak ważne są córki w Waszym życiu i kierujcie je na pozytywne ścieżki ich dorosłego życia 🙂

Powodzenia 🙂

kolejny artykuł będzie o ojcach i synach 🙂

 

autor: Celina Szumska

mediator stały przy Sądach Okręgowych

Grafika: Pixabay