Rola Ojca w życiu dziecka!

Ojciec jest pierwszym mężczyzną w życiu córki i pierwszym wzorem męskości dla swojego syna.
Jedno zdanie a tak wiele mówi o wpływie ojca na przyszłe funkcjonowanie jego dzieci!
Od tego jak ojcowie traktują swoje córki zależy jakiego wzorca męskości w przyszłości będą poszukiwały.
Od tego jak traktują swoich synów zależy jaki wzorzec męskości w przyszłości będzie dla nich typowy.
Od tego jak ojciec traktuje ich matkę zależy jakie postawy zostaną wymodelowane w późniejszych schematach ich dzieci. I tak jeśli ojciec wykazuje się postawą pełną szacunku i w ogólnym wydźwięku dbania o ich matkę w dzieciach rodzi się potrzeba późniejszych podobnych zachowań wobec swoich partnerów ale również wymagania pożądanych postaw wobec siebie.
W relacji z synem rola ojca jest kluczowym elementem jego rozwoju i to od niej w dużej mierze zależy jego przyszłe podejście do kobiet i widzenie siebie jako mężczyzny. Ojciec w życiu syna jest przecież pierwszym męskim wzorcem. Chłopiec uczy się poprzez obserwację swojego taty i jego podejścia do otoczenia, co stanowi repertuar wyuczonych późniejszych wzorców jego bycia. Chłopiec utożsamia się z ojcem i uczy od niego poprzez obserwację – tego, jak budować bliski związek z drugą osobą, jak radzić sobie z wyzwaniami, jak traktować innych. Syn, który słyszy od ojca jestem z ciebie dumny, dobra robota!, ciekawy ten twój pomysł, będzie widział siebie oczami swojego ojca – jako zaradnego, wytrwałego, „dającego radę”. Później będzie mu łatwiej mierzyć się z różnymi wyzwaniami, jakie postawi przed nim życie.
Większość dziewczynek natomiast widzi w ojcu swój ideał, którego potem poszukuje w dorosłym życiu. Prawidłowe relacje na linii ojciec – córka są bardzo ważne w kontekście budowania jej poczucia własnej wartości i samooceny.
Co jednak jeśli ojcu daleko do ideału?
Niestety dorosła już wtedy kobieta w dalszym ciągu będzie bardziej skłonna do nawiązania relacji z kimś o cechach spójnych z jej ojcem. Dzieje się tak również wtedy gdy oceniają one Go w sposób negatywny – nie zmienia, to faktu, że do pewnych wzorców interakcji na linii damsko męskiej są przyzwyczajone.
Dlatego ojciec za cel nadrzędny powinien stawiać sobie wchodzenie z córką w takie interakcje jakie chce widzieć w późniejszym okresie w jej relacji z partnerem. Jak również modelować prawidłowe postawy poprzez dobre relacje z jej matką!
Warto podkreślić, że rola ojca na przestrzeni lat znacząco ewoluowała. W poprzednich pokoleniach ojciec często skupiony był głównie na pracy, a jego rola ograniczała się do bycia „żywicielem rodziny”. Tamten ojciec po pracy zasiadał przed telewizorem albo czytał gazetę. Nie znał ulubionych zabaw swoich dzieci, imion ich kolegów i koleżanek, często nie wiedział nawet, do jakiej klasy chodzi jego syn albo córka. Dziś mamy do czynienia z ogromną zmianą społeczną w tym obszarze. Współcześni ojcowie w większości pragną współuczestniczyć w wychowaniu dzieci.
Ten nowy model to zdecydowanie zmiana na lepsze. Lepsze dla dzieci, ale też dla samych mężczyzn, którzy mogą rozwijać się będąc bardziej obecnymi, świadomymi rodzicami. A to z kolei stanowi solidną podstawę do prawidłowego rozwoju ich dzieci a w przyszłości kierowanie się dobrymi służącymi im postawami już jako osoby dorosłej.

autor: Stefania Rudnik
Psycholog/psychoterapeuta
grafika: pixabay