PETYCJA o zatrzymanie pandemii alienacji rodzicielskiej!

PETYCJA
o wznowienie prac legislacyjnych nad projektem ustawy – druk 63
– zatrzymanie PANDEMII ALIENACJI RODZICIELSKIEJ

 

  1. Działając na podstawie art. 2.1 Ustawy z dnia 11 lipca 2014r. o petycjach (Dz.U. 2014 poz. 1195) – zwanej dalej Ustawą      o petycjach, działając w interesie własnym na podstawie art. 2.2. pkt 2 Ustawy o petycjach, oraz działając w interesie publicznym na podstawie art. 2.2 pkt 1 Ustawy o petycjach wnoszę o wznowienie prac legislacyjnych przez Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej i Komisję Ustawodawczą nad Projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Kodeks karny (druk 63) w celu realizacji postulatów zawartych w petycji wielokrotnej „Stop alienacji rodzicielskiej” (PW-9-01/17), której celem jest wskazanie orzekania opieki naprzemiennej jako priorytetowego sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, a także wprowadzenie karalności przestępstwa alienacji rodzicielskiej wprost do prawa karnego.
  2. Na podstawie art. 13.1 Ustawy o petycjach wnoszę o powiadomienie mnie w formie pisemnej – pocztą elektroniczną na adres podany w nagłówku pisma o sposobie załatwienia niniejszej petycji wraz z uzasadnieniem, bez zbędnej zwłoki zgodnie z art. 10.1 Ustawy o petycjach.
  3. Wnoszę o potraktowanie niniejszej petycji również jako uwagi obywatelskiej do procesu legislacyjnego nr 63 i opublikowanie na stronie internetowej Senatu po zanonimizowaniu.

Szanowni Państwo Senatorowie!

Prace nad Projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Kodeks karny (Druk 63), pomimo bardzo pozytywnych opinii instytucji zajmujących się prawami dziecka, zostały wstrzymane z niezrozumiałych dla nas przyczyn.
Stan epidemiczny jest wykorzystywany przez alienujących rodziców (najczęściej matki) jako pretekst do całkowitego odizolowania dzieci od rodziców (najczęściej ojców). Tysiące dzieci jest przetrzymywanych przez nieodpowiedzialnych – alienujących rodziców w całkowitej izolacji od ojców, mam, babć, dziadków, krewnych a nawet rodzeństwa.
To jest plaga – PANDEMIA ALIENACJI RODZICIELSKIEJ!

Art. 72. Konstytucji RP zobowiązuje organy państwowe do ochrony praw dziecka oraz do ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją. Faktem jest, iż alienacja rodzicielska od wielu lat stanowi przemoc nad dzieckiem zaś organy państwowe są wobec tego zjawiska bezczynne, tłumacząc to niejednokrotnie brakiem narzędzi prawnych. Aktualnie stosowane rozwiązania systemowe nie chronią praw dziecka do obojga rodziców, czego niechlubnym potwierdzeniem są przegrywane przez Polskę sprawy w Europejskim Trybunale Praw Człowieka z Art. 8 EKPC, a dziecko po rozstaniu rodziców     w Polsce najczęściej pozbawiane jest jednego z rodziców, co później odbija się na psychice dzieci i ma przełożenie na fatalny stan psychiatrii dziecięcej.
Podkreślić zatem należy, że rozwiązania zwiększające możliwość ochrony dzieci przed tą formą przemocy zawarte są w ustawie druk senacki 63 – i są one na wyciągnięcie ręki!

Dobra reforma powinna wprowadzić w prawie rodzinnym i opiekuńczym zasadnicze zmiany – przede wszystkim priorytet PIECZY NAPRZEMIENNEJ jako sprawdzonego i najlepszego dla dziecka modelu sprawowania pieczy przez rodziców żyjących w rozłączeniu, w prawie cywilnym wprowadzenia procedur umożliwiających szybką reakcję na krzywdę dziecka, a w prawie karnym surowych i nieuchronnych kar dla przestępców – sprawców przemocy ALIENACJI RODZICIELSKIEJ. Szansą na realizację tych założeń jest senacki druk 63.

 

Na Sejmowej Komisji Petycji w dniu 27 stycznia 2021 Dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości Pani Beata Turek wskazała, że rozwiązania zawarte w senackim druku 63 są dobre dla interesów dzieci w Polsce.

Dlatego też, jako sygnatariusze petycji „Stop alienacji rodzicielskiej”, uczestnicy marszu poparcia senackiego druku 776 w 2019 roku, akcji #SzczytyAlienacjiRodzicielskiej i wielu innych inicjatyw społecznych – wnosimy o wznowienie prac nad drukiem 63. Jednocześnie składamy gorące wyrazy poparcia dla tego projektu. Ta inicjatywa legislacyjna wprowadza długo oczekiwane zmiany prawa rodzinnego i cywilnego, które zagwarantują najmłodszym prawo do obojga rodziców po ich rozstaniu a także pozwolą zabezpieczyć dzieci przed przemocą alienacji rodzicielskiej.

Aby zwrócić uwagę Szanownych Senatorów na szerokie poparcie społeczne za uchwaleniem ustawy druk senacki 63 w dniu 31 stycznia 2021 roku grupa sygnatariuszy petycji STOP ALIENACJI RODZICIELSKIEJ, którzy działają na rzecz praw polskich dzieci zdobyła w zimowych warunkach najwyższy szczyt Karkonoszy- górę Śnieżka. Wybranie daty tego wydarzenia nie było przypadkowe, albowiem w tym samym dniu miał miejsce Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która co roku zbiera pieniądze w celach ochrony zdrowia dzieci – najbardziej bezbronnych i najmłodszych obywateli naszego kraju.
Tego dnia, ze szczytu Śnieżki chcieliśmy zwrócić uwagę na tragiczny stan zdrowia psychicznego dzieci, który z roku na rok coraz bardziej się pogłębia. Nie jest łatwo pomagać w dziedzinie medycyny, która została niemalże zapomniana przez cały system opieki zdrowotnej. Społeczne zbiórki pieniędzy na psychiatrię dziecięcą są bardzo ważne. Nie mniej ważne jest wdrażanie rozwiązań zapobiegawczych w celu poprawy zdrowia psychicznego dzieci w Polsce – te rozwiązania zawiera druk Senacki nr 63.
Akcja spotkała się również z ogromnym pozytywnym odbiorem i zainteresowaniem społecznym oraz medialnym i będzie kontynuowana. W dniu 14 lutego 2021 tym razem w Trójmieście, odbyła się kolejna akcja pod nazwą „Trzy mola jedno serce dla alienowanych dzieci”, która również spotkała się z ogromnym zainteresowaniem społeczeństwa. Zaś w dniu 28 lutego 2021 roku zaplanowaliśmy, aby zimą zdobyć kolejny #SzczytAlienacjiRodzicielskiej, tym razem górę Turbacz, czyli najwyższy szczyt Gorców.

Proszę Pana Marszałka i Szanownych Państwa Senatorów o pilne wznowienie prac nad ustawą, skierowanie projektu do pierwszego czytania i poparcie go, ponad podziałami politycznymi w celu zagwarantowania dzieciom prawa do obojga rodziców i ochrony przed przestępstwem alienacji rodzicielskiej.

Petycję przesyłam w imieniu swoim i [mojego synka]. [Mój synek] ma na imię [Krzyś]. Dziecko od [365] [dni] jest odizolowane od [całej rodziny] – jest ofiarą okrutnej przemocy psychicznej: ALIENACJI RODZICIELSKIEJ.

podpisz petycję