„Wykluczony ojciec” – o instrumentalizacji prawa w walce rozwiedzionych rodziców o dziecko

Za drzwiami sali sądowej toczy się sprawa o rozwód. Na korytarzu, na drewnianej  ławce siedzi 15- letnia dziewczynka, w towarzystwie sąsiadki, która wraz z nią i jej matką przyjechała tego ważnego dnia do sądu. Gdy po długim oczekiwaniu w progu sali ukazuje się matka, dziewczynka nerwowym wzrokiem poszukuje ojca. Ten wychodzi jako drugi,  niezgrabnie ukrywając się za sylwetką swojego adwokata. Matka, ignorując fakt, że korytarz  sądu wypełniony jest niemal po brzegi obecnością innych ludzi, donośnym głosem zwraca się  do córki: „Agusiu, Ty już nie masz ojca. Tato Cię nie kocha”.
Ojciec, spodziewając się kolejnych donośnych inwektyw ze strony byłej już żony, nie ma odwagi, by przynajmniej przywitać się z córką, choć nie widział jej od czasu, gdy wyprowadził się z domu. Nie widział jej od kilku miesięcy.

* * *

     Rozwód małżonków będących jednocześnie rodzicami jest bez wątpienia traumatycznym przeżyciem skrajnie angażującym negatywne emocje, wśród których niejednokrotnie dominuje rozgoryczenie połączone z chęcią odwetu i nienawiści wobec tego partnera, którego zachowanie legło u podstaw decyzji o zakończeniu związku. We  współczesnym postrzeganiu świata ze smutkiem należy odnotować, że obecność wspólnego dziecka (dzieci), nie stanowi skutecznego „hamulca” w powstrzymaniu się małżonka przed próbą skrzywdzenia tego drugiego.  Nawiązując do doświadczeń wymiaru sprawiedliwości, ugruntowanych w funkcjonujących stereotypach, to najczęściej kobiety podejmują odwet za nieudane małżeństwo, poszukując różnych sposobów na upokorzenie niewiernego męża,  który zaś bardzo często występuje z powództwem o rozwód dopiero wówczas, gdy ma już realną perspektywę kolejnego związku z nową partnerką.

Najbardziej dotkliwym i naturalnie oczywistym w sytuacji posiadania potomstwa sposobem odwetu jest podjęcie przez matkę strategii alienacyjnej, której definitywnym skutkiem ma być marginalizacja bądź całkowite wykluczenie ojca z życia dziecka.

Więcej dowiesz się pobierając załacznik PDF

Odwiedź nasze Forum Dyskusyjne klikając TUTAJ

Wejdź na nasz Czat bez rejestracji klikając TUTAJ

 

autor: Anna Drozd

grafika: pixabay